본문 바로가기
자유게시판

οικονομία Χρηματιστήριο έσοδα Ντετέκτιβ Πλήρης ιδιωτικοποίηση των ημικ…

페이지 정보

작성자 Toni Smathers 작성일24-05-22 21:59 조회18회 댓글0건

본문

Ντετέκτιβ Να επιδιωχθεί «πλήρης ιδιωτικοποίηση» των ημικρατικών οργανισμών (τηλεπικοινωνίας, λιμάνια, ηλεκτρισμός) όπου είναι δυνατόν, Απιστία διότι διαφορετικά θα είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί το 1,4 δισ. ευρώ, που ζητάει η τρόικα, εισηγείται προς τον πρόεδρο της...
4189B5B27BBD8F155C7A67834FC6BA3D.jpg
Πλήρης ιδιωτικοποίηση των ημικρατικών οργανισμών στην Κύπρο Ντετέκτιβ Υπέρ του μέτρου το Συμβούλιο οικονομίας




Να επιδιωχθεί «πλήρης ιδιωτικοποίηση» των ημικρατικών οργανισμών (τηλ επικοινωνίας, λιμάνια, ηλεκτρισμός) όπου είναι δυνατόν, διότι διαφορετικά θα είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί το 1,4 δισ. ευρώ, που ζητάει η τρόικα, εισηγείται προς τον πρόεδρο της Κύπρου Νίκο Αναστασιάδη το Συμβούλιο οικονομίας της Κύπρου, το οποίο συστάθηκε από την κυβέρνηση και έχει πρόεδρο τον νομπελίστα οικονομολόγο, Χριστόφορο Πισσαρίδη.



Επίσης, υποστηρίζεται, σύμφωνα με το ΑΜΠΕ, Ντετέκτιβ ότι πλήρης ιδιωτικοποίηση θα προκαλέσει μεγαλύτερο επενδυτικό ενδιαφέρον, ενώ μισή ιδιωτικοποίηση θα αποφέρει λιγότερα από τα μισά έσοδα. Αναφέρεται, ακόμη, ότι λύνεται οριστικά το πρόβλημα των πολιτικών παρεμβάσεων και περιορίζεται το πεδίο δράσης κομματικών συμφερόντων.



«Σε περιπτώσεις όπου η πλήρης ιδιωτικοποίηση δεν είναι δυνατή, ο ρόλος του Κράτους πρέπει να περιοριστεί στα απολύτως απαραίτητα θέματα εθνικού συμφέροντος. Πέραν αυτών των θεμάτων, ο ιδιώτης επενδυτής πρέπει να έχει πλήρη ελευθερία κινήσεων στη διαχείριση της εταιρείας» τονίζεται.



Το κράτος πρέπει να εισπράξει από ιδιωτικοποιήσεις 1 δισ. μέχρι το 2016 και άλλα 400 εκατ. ευρώ μέχρι το 2018.



«Μια καλή πολιτική θα ήταν να προχωρήσουν γρήγορα οι διαδικασίες ιδιωτικοποίησης της Cyta (Αρχή Τηλεπικοινωνιών), της διαχείρισης των λιμανιών, καθώς και μερικών μικρότερων οργανισμών (πχ Οργανισμού Ανάπτυξης Γης)» αναφέρεται στην πρόταση.



Παράλληλα, σημειώνεται στο έγγραφο του Συμβουλίου οικονομίας, θα πρέπει να προχωρήσουν οι διαδικασίες για τις πιο δύσκολες ιδιωτικοποιήσεις όπως αυτή της Αρχής Ηλεκτρισμού Κύπρου (ΑΗΚ) που θα χρειαστούν περισσότερο χρόνο προετοιμασίας.



Σύμφωνα με το Συμβούλιο θα χρειαστεί αναδιάρθρωση των οργανισμών, πριν την ιδιωτικοποίηση. Επίσης, υποδεικνύεται ότι η κυβέρνηση πρέπει να προχωρήσει αποφασιστικά με το θέμα των ιδιωτικοποιήσεων για να δώσει τα σωστά μηνύματα στην τρόικα. Τέλος, αναφέρεται ότι μπορεί να τεθεί ως προϋπόθεση η ένταξη των ιδιωτικοποιημένων οργανισμών στο ΧΑΚ οδηγώντας σε ενίσχυση των αγορών κεφαλαίου και ενδυναμώνοντας το υποτονικό χρηματιστήριο.



Ντετέκτιβ Ντετέκτιβ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, ιδιωτικού ντετέκτιβ μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, Ντετέκτιβ το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

  • 주식회사 제이엘패션(JFL)
  • TEL 02 575 6330 (Mon-Fri 10am-4pm), E-MAIL jennieslee@jlfglobal.com
  • ADDRESS 06295 서울특별시 강남구 언주로 118, 417호(도곡동,우성캐릭터199)
  • BUSINESS LICENSE 234-88-00921 (대표:이상미), ONLINE LICENCE 2017-서울강남-03304
  • PRIVACY POLICY